Primaria Brasov - Piata Sfatului

INAPOI Taxe si Impozite

Parcare cu plata Brasov

Primaria Brasov - Parcari

Plata parcarii in Brasov se poate face la parcometre sau prin
SMS la numarul 7420
ASTFEL:

Pentru o ora: ➡️ 341NumarMasina (ex:341BV22LNX).
Tarif pentru o ora 0,4 Euro+TVA.

Pentru o zi: ➡️ 342NumarMasina (ex: 342BV22LNX).
Tarif pentru o zi 2,6 Euro+TVA.

Programul de parcare cu plata din Brasov este: Luni-Sambata 8:00-20:00.

Duminica parcarea este gratuita!

Primaria Brasov - Parcari

Concesionarul LOCURILOR DE PARCARE PUBLICE DIN BRASOV, trebuie sa asigure posibilitatea achitatii contravalorii timpului de parcare prin SMS, prin intermediul unor aplicatii si prin intermediul aparatelor de taxat, care trebuie sa accepte atat monede, cat si banconete sau carduri.
In Municipiul Brasov sunt 10.200 de locuri de parcare publice cu plata.

Primaria Brasov vrea sa instituie un „tarif european” -dublu fata de cel actual- in parcarile publice:
3 lei/ora in centru și 1,5 lei/ora la periferie

Parcare de resedinta

RESPONSABILITATE: SERVICIU IN SUBORDINEA DIRECTIEI TEHNICE,
Telefon: 0268-4416550 int. 129, email: strazibv@brasovcity.ro

PROCEDURI

1. In cadrul Centrului de Informații pentru Cetățeni (C.I.C aflat in cladirea primariei, intrarea dinspre parc), la masa 11, cetăţenii primesc relaţii referitoare la atribuirea/modificarea locurilor de parcare de reședință.
2. Solicitantul completează o cerere tip şi împreună cu toate documentele solicitate le depune la masa 11, primind totodată un bon cu numărul de înregistrare al solicitării.
3. Toate dosarele sunt verificate de biroul de specialitate urmând a se efectua o precedură de atribuire a locurilor de parcare conform unei programări stabilite.
4. La procedura de atribuire, comisia eliberează “fluturași” pentru fiecare solicitant în parte cu locul de parcare atribuit, tariful aferent conform zonei de impozitare și valabilitatea pentru care se va emite abonamentul de parcare. Plata se poate face la orice casierie a Direcției Fiscale. Abonamentul tip vinietă se eliberează o dată cu chitanța în momentul plății.
5. Valabilitatea abonamentului de parcare se prelungește automat cu condiția achitării tarifului aferent. Solicitantul beneficiază de 30 zile de la expirarea valabilității abonamentului ca perioadă de grație.
6. In cazul în care se modifică oricare din datele inițiale ale dosarului (referitor la autoturism și posesorul acestuia), titularul are obligația să revină la masa 11 din C.I.C cu toate actele doveditoare aferente și să solicite modificarea în evidența Primăriei Municipiului Brașov.

ACTE NECESARE

• Cerere
  • Documente privind domiciliul/rezidenta: copie BI, CI, sau actul de proprietate, contract inchiriere, act de donatie sau mostenire
  • Copie certificat inmatriculare a autovehiculului detinut in proprietate sau folosinta