Dacă ești un consilier „șmecher”, poți face orice în Brașov?!
Într-o singură zi, la sfârșit de săptămână, una dintre ultimele zone pitorești de pe strada Sitei a fost defrișată! Fără consultarea vecinilor, fără avertisment, pur și simplu.
Abia dupa vreo saptamana a aparut si o pancardă cu autorizatia de construire.
Era un loc propice vieții și o bucurie să mai găsești o zonă verde într-un oraș din ce în ce mai îngropat în beton și asfalt.
Ce conta faptul că era o zonă pitorească?
Doar de aceea a vrut să-și planteze „blocălăul” acolo!
Așa că a distrus-o, adaptând-o după gustul lui de dezvoltator care toarnă blocuri printre case.
Nicidecum - nu pentru un dezvoltator implicat și în politică.
În Brașov, politica este un vehicul prin care să-i poți călca pe ceilalți în picioare, nu să fii în slujba oamenilor?!
Și banii celor care locuiesc prin preajmă, pe care administrația
nu pare să se fi sinchisit să-i consulte înainte de a face această
transformare care, pentru oamenii care țineau la acel loc, pare de-a dreptul hidoasă!
La nivel uman, rămâne o întrebare simplă: Pentru cine se construiește, de fapt, orașul?