Atinge pentru panoramă

BRAȘOV, ORAȘUL DEFRIȘAT!
PE STRADA SITEI, PRIMAVARA NU A MAI VENIT CU FLORI!

Brașov - Orașul defrișat: Strada Sitei

0:00 / 0:00
Distribuie pe Facebook

Dacă ești un consilier „șmecher”, poți face orice în Brașov?!

Într-o singură zi, la sfârșit de săptămână, una dintre ultimele zone pitorești de pe strada Sitei a fost defrișată! Fără consultarea vecinilor, fără avertisment, pur și simplu.

Abia dupa vreo saptamana a aparut si o pancardă cu autorizatia de construire.

Copaci și flori pe strada Sitei înainte de intervenție Pomi fructiferi și flori. Erau acolo mulți pomi fructiferi sănătoși și plante decorative, printre care puteai să te plimbi în liniște sau să socializezi. Mulți tineri din vecinătate se strângeau seara și socializau, oamenii își plimbau copiii și animăluțele.
Era un loc propice vieții și o bucurie să mai găsești o zonă verde într-un oraș din ce în ce mai îngropat în beton și asfalt.

Strada Sitei cu vegetație înflorită înainte de defrișare Strada Sitei înflorită. Amenajarea, făcută pe vremea când oamenii mai contau pentru administrația orașului, iar bunăstarea acestora era o preocupare reală, atrăgea oameni pentru care frumusețea locului în care trăiești este importantă.

Zonă verde defrișată pe strada Sitei Zonă verde defrișată. Ca orice bunătate care atrage muștele, bineînțeles că și aici a apărut un dezvoltator imobiliar, ca să-i trântească un „blocălău” de 12 metri înălțime fix într-o zonă de case cu regim mic de înălțime. Dar nu era suficient - „blocălăul” trebuia accesat în viteză, cu mașini late, iar șoseaua i se părea îngustă?!

Ce conta faptul că era o zonă pitorească?
Doar de aceea a vrut să-și planteze „blocălăul” acolo!
Așa că a distrus-o, adaptând-o după gustul lui de dezvoltator care toarnă blocuri printre case.

Pomi tăiați și duși din zona de pe strada Sitei Copaci tăiați și duși... A contat că zona, schilodită peisagistic, era publică?!
Nicidecum - nu pentru un dezvoltator implicat și în politică.

În Brașov, politica este un vehicul prin care să-i poți călca pe ceilalți în picioare, nu să fii în slujba oamenilor?!

Pomi fructiferi tăiați pe strada Sitei Pomi fructiferi tăiați. Administrația, condusă de un primar care a avut grijă să-și construiască o casă chiar lângă pădure, a mai cheltuit și bani pentru această „capodoperă”! Banii noștri!
Și banii celor care locuiesc prin preajmă, pe care administrația nu pare să se fi sinchisit să-i consulte înainte de a face această transformare care, pentru oamenii care țineau la acel loc, pare de-a dreptul hidoasă!

La nivel uman, rămâne o întrebare simplă: Pentru cine se construiește, de fapt, orașul?